Kilpailun sarjat: M10; N10; M11; N11; M12; N12; M13; N13; N14 |
Plac |
Nr |
Namn |
Förening |
Totalt tid |
Efter |
M10 | Herrar 10 år 2 km P, tilanne |
1. | 10 | Alex Lundfors | Malax IF | 8:29.70 | |
2. | 14 | Nico Ekholm | IF Minken | 8:34.00 | +4.30 |
3. | 5 | Alex Hermans | Oravais IF | 9:19.30 | +49.60 |
4. | 9 | Sindre Ramstedt | IF Fyren | 9:27.90 | +58.20 |
5. | 12 | Noel Holm | IF Brahe | 9:31.10 | +1:01.40 |
6. | 7 | Robin Klemets | IK Falken | 9:37.60 | +1:07.90 |
7. | 16 | Adam Knip | IF Femman | 9:38.00 | +1:08.30 |
8. | 8 | Roni Sjölund | IF Brahe | 9:44.80 | +1:15.10 |
9. | 11 | Jonatan Hautala | Sundom IF | 9:55.10 | +1:25.40 |
10. | 6 | Walter Sandberg | Närpes Kraft Skidförening | 9:59.60 | +1:29.90 |
11. | 4 | Casper Granlund | Närpes Kraft Skidförening | 10:30.80 | +2:01.10 |
12. | 18 | Sigge Ahlfors | IF Minken | 10:39.60 | +2:09.90 |
13. | 15 | Oliver Krook | Närpes Kraft Skidförening | 11:13.50 | +2:43.80 |
14. | 19 | Liam Gulin | Närpes Kraft Skidförening | 11:32.80 | +3:03.10 |
15. | 13 | Melwin Kock | IK Falken | 11:57.20 | +3:27.50 |
16. | 17 | Olle Julin | Vörå IF | 13:50.20 | +5:20.50 |
Sarjaluettelo |
Plac |
Nr |
Namn |
Förening |
Totalt tid |
Efter |
N10 | Damer 10 år 2 km P, tilanne |
1. | 40 | Veera Salokangas | Vörå IF | 9:25.70 | |
2. | 34 | Amanda Grannas | IF Brahe | 9:43.40 | +17.70 |
3. | 26 | Benedikta Wikström | Solf IK | 9:43.60 | +17.90 |
4. | 28 | Frida Nyberg | IF Åsarna | 10:11.80 | +46.10 |
5. | 32 | Ella Nilsson | IF Minken | 10:34.00 | +1:08.30 |
6. | 22 | Isa Caldén | If Minken | 10:38.90 | +1:13.20 |
7. | 41 | Lovisa Myrskog | IF Åsarna | 10:44.10 | +1:18.40 |
8. | 38 | Clara Söderlund | IF Brahe | 10:49.60 | +1:23.90 |
9. | 39 | Maja Snickars | Närpes Kraft Skidförening | 10:52.40 | +1:26.70 |
10. | 33 | Nova Enlund | Närpes Kraft Skidförening | 10:54.10 | +1:28.40 |
11. | 31 | Leah Ingberg | Närpes Kraft Skidförening | 11:03.30 | +1:37.60 |
12. | 37 | Elsie Anna Elvira Nordmyr | Vörå IF | 11:18.90 | +1:53.20 |
13. | 29 | Melinda Snickars | Närpes Kraft Skidförening | 11:34.30 | +2:08.60 |
14. | 24 | Alva Storthors | Närpes Kraft Skidförening | 11:47.50 | +2:21.80 |
15. | 23 | Erinna Bagge | Vörå IF | 12:49.80 | +3:24.10 |
16. | 25 | Ida Ehrs | Vörå IF | 13:14.70 | +3:49.00 |
17. | 27 | Linnea Hertsbacka | Närpes Kraft Skidförening | 13:15.10 | +3:49.40 |
18. | 30 | Felicia Sandvik | IK Falken | 13:16.60 | +3:50.90 |
DNS | 35 | Ines Sved | Närpes Kraft Skidförening | - | - |
DNS | 36 | Celine Åkerman | IF Minken | - | - |
Sarjaluettelo |
Plac |
Nr |
Namn |
Förening |
Totalt tid |
Efter |
M11 | Herrar 11 år 2 km P, tilanne |
1. | 50 | Elwin Fröding | IF Fyren | 7:43.10 | |
2. | 47 | Elias Sundberg | IF Minken | 8:09.30 | +26.20 |
3. | 46 | Alexander Österberg | Oravais IF | 8:12.00 | +28.90 |
4. | 45 | Vidar Halmesmäki | IF Brahe | 8:20.90 | +37.80 |
5. | 54 | Theo Österberg | Oravais IF | 8:28.10 | +45.00 |
6. | 52 | Colin Ahlvik | IK Falken | 8:32.00 | +48.90 |
7. | 53 | Tobias Cederholm | IF Minken | 8:36.50 | +53.40 |
8. | 48 | Jakob Klemets | IK Falken | 8:50.10 | +1:07.00 |
9. | 51 | Matheo Holm | IF Brahe | 8:55.20 | +1:12.10 |
10. | 49 | Wiliam Kronholm | IF Brahe | 9:04.90 | +1:21.80 |
11. | 57 | Wilhelm Åkerman | IF Minken | 9:12.30 | +1:29.20 |
12. | 55 | Henrik Hjerpe | Sundom IF | 9:23.10 | +1:40.00 |
13. | 58 | Pontus Yrjans | Närpes Kraft Skidförening | 9:34.00 | +1:50.90 |
14. | 56 | Einar Björkfors | IF Åsarna | 11:47.10 | +4:04.00 |
Sarjaluettelo |
Plac |
Nr |
Namn |
Förening |
Totalt tid |
Efter |
N11 | Damer 11 år 2 km P, tilanne |
1. | 65 | Ellinor Forsman | IF Minken | 8:23.00 | |
2. | 70 | Saga Markén | Oravais IF | 8:29.20 | +6.20 |
3. | 62 | Daniela Grankull | IK Falken | 8:58.80 | +35.80 |
4. | 69 | Natalie Eklund | Vörå IF | 9:17.60 | +54.60 |
5. | 61 | Minea Hjulfors | IK Falken | 9:20.70 | +57.70 |
6. | 72 | Alwa Kinnunen | Malax IF | 9:34.30 | +1:11.30 |
7. | 68 | Venla Backlund | IF Minken | 9:59.50 | +1:36.50 |
8. | 64 | Amanda Sandnäs | IF Brahe | 10:17.00 | +1:54.00 |
9. | 71 | Julia Nordman | Sundom IF | 10:30.10 | +2:07.10 |
10. | 63 | Agnes Sundvik | IF Minken | 10:39.20 | +2:16.20 |
11. | 67 | Iina Häggman | Vörå IF | 10:45.50 | +2:22.50 |
12. | 66 | Fanny Sandvik | IK Falken | 10:55.60 | +2:32.60 |
Sarjaluettelo |
Plac |
Nr |
Namn |
Förening |
Totalt tid |
Efter |
M12 | Herrar 12 år 2.5 km P, tilanne |
1. | 77 | Isak Hertsbacka | Närpes Kraft Skidförening | 9:46.80 | |
2. | 78 | Erik Gäddnäs | IF Brahe | 10:08.70 | +21.90 |
3. | 76 | Emil Anderssen | IK Falken | 10:46.60 | +59.80 |
Sarjaluettelo |
Plac |
Nr |
Namn |
Förening |
Totalt tid |
Efter |
N12 | Damer 12 år 2.5 km P, tilanne |
1. | 85 | Matilda Hermans | Oravais IF | 9:41.80 | |
2. | 82 | Lea Snickars | Närpes Kraft Skidförening | 9:52.00 | +10.20 |
3. | 89 | Viivi Fagerudd | IF Brahe | 10:06.60 | +24.80 |
4. | 83 | Jessica Westerlund | IK Falken | 10:10.20 | +28.40 |
5. | 84 | Lina Myrskog | IF Åsarna | 10:15.60 | +33.80 |
6. | 93 | Malva Björndahl | Malax IF | 10:18.20 | +36.40 |
7. | 94 | Lovisa Anna Irene Öling | Oravais IF | 10:27.00 | +45.20 |
8. | 88 | Tilde Jåfs | Oravais IF | 10:28.90 | +47.10 |
9. | 86 | Tilde Finskas | IF Femman | 10:40.70 | +58.90 |
10. | 95 | Sandra Ingves | Närpes Kraft Skidförening | 10:54.40 | +1:12.60 |
11. | 90 | Celina Nordkvist | Sundom IF | 11:02.80 | +1:21.00 |
12. | 92 | Celine Ramstedt | IF Fyren | 11:59.80 | +2:18.00 |
DNS | 87 | Alina Grannas | Vörå IF | - | - |
DNS | 91 | Agnes Berglund | Vörå IF | - | - |
Sarjaluettelo |
Plac |
Nr |
Namn |
Förening |
Totalt tid |
Efter |
M13 | Herrar 13 år 3.3 km P, tilanne |
1. | 109 | Sander Wikblom | IF Minken | 11:00.30 | |
2. | 101 | Marius Ramstedt | IF Fyren | 11:15.40 | +15.10 |
3. | 99 | Tony Ahlvik | IK Falken | 11:17.80 | +17.50 |
4. | 110 | Arvid Kock | IK Falken | 11:20.90 | +20.60 |
5. | 105 | Hannes Sundberg | IF Minken | 11:22.30 | +22.00 |
6. | 103 | Elias Eriksson | IF Femman | 11:53.40 | +53.10 |
7. | 107 | Robin Liljeqvist | IF Minken | 11:53.50 | +53.20 |
8. | 102 | Emil Hahtokari | IF Åsarna | 12:22.70 | +1:22.40 |
9. | 100 | William Strandvall | IF Åsarna | 13:07.10 | +2:06.80 |
10. | 104 | Kevin Klemets | IK Falken | 13:07.20 | +2:06.90 |
11. | 108 | Alvar Asplund | IK Falken | 13:16.70 | +2:16.40 |
12. | 106 | Christoffer Hildén | IF Femman | 13:19.60 | +2:19.30 |
DNF | 111 | Zacharias Storm | IF Femman | - | - |
Sarjaluettelo |
Plac |
Nr |
Namn |
Förening |
Totalt tid |
Efter |
N13 | Damer 13 år 3.3 km P, tilanne |
1. | 124 | Wilma Grannas | IF Brahe | 12:03.50 | |
2. | 121 | Ellen Nyberg | IF Åsarna | 12:35.40 | +31.90 |
3. | 122 | Sara Cederholm | IF Minken | 12:45.40 | +41.90 |
4. | 125 | Ellen Biskop | IF Åsarna | 12:50.00 | +46.50 |
5. | 119 | Winnie Markén | Oravais IF | 12:53.30 | +49.80 |
6. | 117 | Matilda Snickars | Närpes Kraft Skidförening | 13:07.20 | +1:03.70 |
7. | 123 | Ellen Kock | IK Falken | 13:16.40 | +1:12.90 |
8. | 116 | Ester Nybacka | IK Falken | 13:26.40 | +1:22.90 |
9. | 118 | Moa Hjulfors | IK Falken | 13:40.00 | +1:36.50 |
10. | 120 | Jenny Östman | Vörå IF | 16:26.20 | +4:22.70 |
DNS | 115 | Dorothea Wikström | Solf IK | - | - |
Sarjaluettelo |
Plac |
Nr |
Namn |
Förening |
Totalt tid |
Efter |
N14 | Damer 14 år 3.3 km P, tilanne |
1. | 136 | Vilma Hahtokari | IF Åsarna | 11:02.80 | |
2. | 133 | Inez Sandberg | Närpes Kraft Skidförening | 11:49.20 | +46.40 |
3. | 129 | Alva Svenlin | IF Åsarna | 12:03.10 | +1:00.30 |
4. | 138 | Kajsa Ekholm | IF Minken | 12:04.60 | +1:01.80 |
5. | 130 | Linn Österberg | Oravais IF | 12:25.00 | +1:22.20 |
6. | 132 | Ida Nordkvist | IF Femman | 12:50.60 | +1:47.80 |
7. | 131 | Elsie Björkfors | IF Åsarna | 12:53.10 | +1:50.30 |
8. | 134 | Agnes Liljeqvist | IK Falken | 13:11.90 | +2:09.10 |
9. | 139 | Fanny Lindqvist | Närpes Kraft Skidförening | 13:48.10 | +2:45.30 |
10. | 135 | Nathalie Lindström | IF Femman | 14:05.60 | +3:02.80 |
11. | 137 | Isabella Enlund | Närpes Kraft Skidförening | 15:05.50 | +4:02.70 |
Sarjaluettelo |