Kilpailun sarjat: M14-1; M14-2; M14-3; N16-1; N16-2; N16-3 |
Plac |
Nr |
Nimi |
Förening |
Totaltid |
Efter |
M14-1 | Herrar 14, str. 1 2.5 km P, tilanne |
1. | 3 | Filip Fröding | IF Fyren | 7:26.50 | |
2. | 6 | Tony Ahlvik | IK Falken 1 | 7:34.70 | +8.20 |
3. | 7 | Hannes Sundberg | IF Minken 1 | 7:38.60 | +12.10 |
4. | 9 | Alvin Nordin | Närpes Kraft Skidförening | 7:39.50 | +13.00 |
5. | 5 | Miro Auvinen | IF Brahe 1 | 7:43.00 | +16.50 |
6. | 8 | Filip Dahlnäs | IF Åsarna | 8:08.30 | +41.80 |
7. | 2 | Elias Eriksson | IF Femman | 8:24.50 | +58.00 |
8. | 4 | Iivar Häggman | Vörå IF 1 | 8:57.00 | +1:30.50 |
9. | 13 | Kevin Klemets | IK Falken 2 | 9:04.50 | +1:38.00 |
10. | 11 | Christoffer Hilde'n | IF Femman 2 | 9:05.50 | +1:39.00 |
DNS | 10 | U | IF Brahe 2 | - | - |
DNS | 12 | U | IF Minken 2 | - | - |
DNS | 14 | U | Vörå IF 2 | - | - |
Sarjaluettelo |
Plac |
Nr |
Nimi |
Förening |
Totaltid |
Efter |
M14-2 | Herrar 14, str. 2 2.5 km V, tilanne |
1. | 3 | Casper Holm | IF Fyren | 7:06.70 | |
2. | 7 | Sander Wikblom | IF Minken 1 | 7:28.80 | +22.10 |
3. | 6 | Emil Klemets | IK Falken 1 | 7:31.70 | +25.00 |
4. | 8 | Emil Hahtokari | IF Åsarna | 7:58.70 | +52.00 |
5. | 2 | Hannes Sundell | IF Femman | 8:02.70 | +56.00 |
6. | 5 | Elmer Halmesmäki | IF Brahe 1 | 8:23.20 | +1:16.50 |
7. | 9 | Isak Hertsbacka | Närpes Kraft Skidförening | 8:29.80 | +1:23.10 |
8. | 13 | Alvar Asplund | IK Falken 2 | 8:36.40 | +1:29.70 |
9. | 11 | Arvid Hjerpe | IF Femman 2 | 8:58.50 | +1:51.80 |
10. | 4 | Axel Grön | Vörå IF 1 | 10:21.90 | +3:15.20 |
DNS | 10 | U | IF Brahe 2 | - | - |
DNS | 12 | U | IF Minken 2 | - | - |
DNS | 14 | U | Vörå IF 2 | - | - |
Sarjaluettelo |
Plac |
Nr |
Nimi |
Förening |
Totaltid |
Efter |
M14-3 | Herrar 14, str. 3 2.5 km V, tilanne |
1. | 6 | Arvid Kock | IK Falken 1 | 7:27.00 | |
2. | 9 | Hannes Bengs | Närpes Kraft Skidförening | 7:35.80 | +8.80 |
3. | 7 | Robin Liljeqvist | IF Minken 1 | 7:44.60 | +17.60 |
4. | 3 | Marius Ramstedt | IF Fyren | 7:47.20 | +20.20 |
5. | 2 | Zacharias Storm | IF Femman | 7:58.10 | +31.10 |
6. | 5 | Eeli Gäddnäs | IF Brahe 1 | 8:26.60 | +59.60 |
7. | 11 | William Holmfors | IF Femman 2 | 8:39.30 | +1:12.30 |
8. | 8 | William Strandvall | IF Åsarna | 9:15.40 | +1:48.40 |
9. | 13 | Kevin Lindfors | IK Falken 2 | 9:25.50 | +1:58.50 |
10. | 4 | Walter Källbacka | Vörå IF 1 | 11:59.00 | +4:32.00 |
DNS | 10 | U | IF Brahe 2 | - | - |
DNS | 12 | U | IF Minken 2 | - | - |
DNS | 14 | U | Vörå IF 2 | - | - |
Sarjaluettelo |
Plac |
Nr |
Nimi |
Förening |
Totaltid |
Efter |
N16-1 | Damer 16, str. 1 2.5 km P, tilanne |
1. | 18 | Signe Jakobsson | Norrvalla Ski Team | 7:27.80 | |
2. | 20 | Jill Friberg | Österby Sportklubb | 7:30.10 | +2.30 |
3. | 19 | Aida Koivisto | Seinäjoen Hiihtoseura | 7:43.00 | +15.20 |
4. | 17 | Johanna Häggkvist | Närpes Kraft Skidförening | 7:50.30 | +22.50 |
DNS | 15 | U | IF Femman | - | - |
DNS | 16 | U | Vörå IF | - | - |
Sarjaluettelo |
Plac |
Nr |
Nimi |
Förening |
Totaltid |
Efter |
N16-2 | Damer 16, str. 2 2.5 km V, tilanne |
1. | 18 | Wilma Hjerpe | Norrvalla Ski Team | 7:25.00 | |
2. | 19 | Minea Näsi | Seinäjoen Hiihtoseura | 7:31.60 | +6.60 |
3. | 20 | Rebecca Malmberg | Österby Sportklubb | 7:37.80 | +12.80 |
4. | 17 | Erika Ingves | Närpes Kraft Skidförening | 8:35.80 | +1:10.80 |
DNS | 15 | U | IF Femman | - | - |
DNS | 16 | U | Vörå IF | - | - |
Sarjaluettelo |
Plac |
Nr |
Nimi |
Förening |
Totaltid |
Efter |
N16-3 | Damer 16, str. 3 2.5 km V, tilanne |
1. | 19 | Sini Hietamäki | Seinäjoen Hiihtoseura | 7:22.70 | |
2. | 18 | Olivia Kumara | Norrvalla Ski Team | 7:44.90 | +22.20 |
3. | 20 | Therese Äbb | Österby Sportklubb | 7:52.20 | +29.50 |
4. | 17 | Mathilda Westermark | Närpes Kraft Skidförening | 8:33.50 | +1:10.80 |
DNS | 15 | U | IF Femman | - | - |
DNS | 16 | U | Vörå IF | - | - |
Sarjaluettelo |